Organizator:

Pomiędzy sensem, a bezsensem - jak rozwój technologii zmieni nasze doświadczenie pracy?

Podziel się

Pierwszgo dnia konferencji Smart Warehouse zapraszamy do wysłuchania prelekcji naszego keynote speaker'a - Bartłomieja Bracha.

Kilka słów od prowadzącego: 

Kiedy czujemy, że nasza praca ma sens? Przede wszystkim wtedy, kiedy zajmujemy się czymś wymagającym, co przynosi innym wartość, a nam samym docenienie. Czuć sens pracy można w każdym zawodzie, ale nie w każdym znaleźć można go równie łatwo. Przykładem pracy, w której staje się to coraz trudniejsze, jest praca na magazynie. Przede wszystkim ze względu na rozwój technologii — rozszerzonej rzeczywistości, algorytmizacji działań, wykorzystania robotów. Dlaczego tak się dzieje?

Rozwój technologii, choć pomaga usprawniać procesy, na przykład kompletacji zamówień, jednocześnie pozbawia pracownika przekonania, że zajmuje się czymś wymagającym. Nie wymagającym fizycznie, ale wymagającym kompetencji, doświadczenia i decyzyjności. Czy oznacza to, że dopóki na magazynie będzie praca dla ludzi, to będzie to praca w której trudno o poczucie sensu? To ważne pytanie z dwóch powodów.

Po pierwsze, poczucie sensu pracy jest ważne dla przyciągania i utrzymywania pracownika. A z tym branża logistyczna ma nieustanne problemy.

Po drugie, rozwój technologii zmieni pracę nie tylko na magazynie. Magazyn to tylko metafora świata pracy - z pytaniem o sens w czasach AI będziemy musieli zmierzyć się my wszyscy.